Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie| Kontakt | pomocwyszkow@wp.pl
-
PCPR PCPR
-
 BIP PCPR Wyszków
   arrow  Aktualności archiwalne arrow Aktualności archiwalne arrow Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 2011

-

Projekt systemowy PCPR Wyszków
-
-
-
-
Wyszukiwarka
 
 
bip2.jpg
 


UWAGA!

Aktualna strona PCPR w Wyszkowie znajduje się pod adresem:

www.pcpr-wyszkow.pl

 

 Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 2011 PDF Drukuj Email
01.06.2011.

„Za Wielki Dar Serca”.

Pod takim hasłem odbywały się w powiecie wyszkowskim uroczystości związane z 5 już obchodami „Dnia Rodzicielstwa Zastępczego” przypadającego na dzień 30 maja.

Dzień Rodzicielstwa zastępczego świętowany był w tym roku na terenie gminy Somianka. Honorowy patronat nad uroczystościami objął Bogdan Mirosław Pągowski Starosta Powiatu Wyszkowskiego. Głównymi organizatorami uroczystości było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie, Gminny Ośrodek Kultury w Somiance oraz komitet organizacyjny składający się z samych rodziców zastępczych.

Historia ustanowienia „Dnia Rodzicielstwa Zastępczego” sięga dnia 1 lipca 2003 r. Końcowym etapem było ogłoszenie uchwały Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej o ustanowieniu dnia 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego w Monitorze Polskim nr 36, poz. 389 co nastąpiło w dniu 30 maja 2006 r.

W Powiecie Wyszkowskim Uroczyste obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego stały się tradycją. Jak co roku rodziny zastępcze świętują uroczysty Dzień w gronie władz, przyjaciół i sympatyków. W tym roku do Somianki przybyły władze Powiatu, dotarli przedstawiciele władz gminy, służby zdrowia, duszpasterze, zaproszeni goście i sponsorzy. Wicestarosta Pani Teresa Trzaska i Wójt Gminy Somianka Pan Andrzej Żołyński złożyli życzenia i gratulacje, słowo Boże wygłosił i udzielił błogosławieństwa dla wszystkich uczestników uroczystości Ks. Dziekan Waldemar Krzywiński. Pani Teresa Trzaska przybliżyła misję rodzicielstwa zastępczego i poinformowała o podjętej przez Radę Powiatu uchwale w sprawie zwiększenia kwoty pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dzieci wychowywanych w niespokrewnionych rodzinach zastępczych. Jest to szczególny gest powiatu będący gwarantem zrozumienia problemu, potrzeb rodzin zastępczych i uhonorowaniem rodzin oraz prezentem z okazji uroczystości.

Według Pani Krystyny Kurowskiej, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie,  „Rodzicielstwo Zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji jaką może podjąć każdy człowiek. Przyjąć do rodziny własnej dziecko, ofiarować mu swą miłość i troskę. Wprowadzać je w dorosłe życie, dzielić z nim radości i smutki. To doprawdy jeden z wielkich darów jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi. Wiąże się to również z problemami, trudnościami różnej natury. Na szczęście są takie osoby, które podejmują się tego wyzwania. Jednak jest ich o wiele, o wiele za mało w stosunku do potrzeb. Dzień Rodzicielstwa Zastępczego jest także okazją do uświadomienia społeczeństwu, jak wiele problemów natury społecznej i administracyjnej napotyka to środowisko. Przełamywać negatywne mity na ten temat będą dzisiaj sami rodzice zastępczy, którzy mają wiedzę teoretyczną i praktyczną w tym zakresie i znają specyfikę, problemy oraz potrzeby takich rodzin."

Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego były doskonałą okazją do złożenia życzeń rodzinom zastępczym oraz osobom prowadzącym inne rodzinne formy opieki zastępczej w podziękowaniu za niełatwą służbę, jaką pełnią w polskim systemie pomocy społecznej. Dyrektor Krystyna Kurowska podziękowała rodzicom zastępczym: „Kochani rodzice za pracę, trud życzliwość, zaangażowanie odwagę, cierpliwość, troskę wrażliwość, miłość i okazane serce serdecznie dziękujemy. Wam natomiast kochane dzieci z Okazji Dnia Dziecka życzę spokoju, samych radości, wytrwałości w dążeniu do celu, miłości, sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń. W tym szczególnym Dniu chcielibyśmy okazać wyrazy uznania, szacunku i podziękowania wszystkim rodzinom zastępczym"

Na scenę poproszono zawodowe i niespokrewnione z dzieckiem rodziny zastępcze. Starosta Powiatu Wyszkowskiego, Pan Bogdan Pągowski ufundował dla tych rodzin statuetki, które wręczyli rodzinom: Pani Wicestarosta Teresa Trzaska, Wójt Gminy Somianka Pan Andrzej Żzołynski oraz radny powiatowy Pan Tadeusz Kuchta. Statuetki otrzymały wszystkie niespokrewnionej rodziny zastępcze oraz rodzina zastępcza spokrewniona, Państwo Marianna i Kazimierz Sobolewscy za organizację „Powiatowego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego” oraz inicjatywę i pomysł organizacji Dnia na terenie gminy Somianka. Nagrody rzeczowe i dyplomy otrzymały rodziny zastępcze, które włączyły się w organizację Dnia i pracowały w komitecie organizacyjnym: Państwo Jackowscy, Państwo Tolak, Państwo Gołaś, Państwo Sobolewscy, Pan Juszczyński i Państwo Adamkowscy.

Podczas uroczystości do grona rodzin zastępczych przyjęto nowo utworzone w 2011 r. rodziny zastępcze. Rodziny te otrzymały dyplomy. Wszystkim rodzinom zastępczym uczestniczącym w uroczystości wręczono dyplomy i książki oraz uhonorowano brawami za odwagę trud, miłość i poświęcenie. Podziękowano Wójtowi za gościnność na terenie gminy Somianka, Pani Hannie Główczyk Dyrektorowi GOK w Somiance i pracownikom oraz wolontariuszom za gościnność i współorganizację Uroczystości. Podziękowano Starostom Powiatu, Zarządowi, wszystkim radnym, za zrozumienie i pomoc, współorganizatorom, sponsorom, i wszystkim, którzy wsparli rodziny zastępcze w organizacji tej Uroczystości. Słowa podziękowania skierowano również do przedstawicieli prasy lokalnej za ciepłe i rzetelne informacje na temat rodzicielstwa zastępczego. Szczególne podziękowania skierowano do Komitetu Organizacyjnego składającego się z samych rodziców zastępczych. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie, Pani Krystyna Kurowska serdecznie podziękowała również pracownikom Centrum za zaangażowanie w organizację uroczystości.

Pani Jolanta Dyl-Maćkowska przedstawiła statystykę dotyczącą rodzin zastępczych, szczególnie tych które zamieszkują teren gminy Somianka. Następnie udzieliła informacji o ogólnokrajowej akcji zainspirowanej przez Koalicję na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej polegającej na wypuszczeniu do nieba balonów z marzeniami rodzin zastępczych i wychowywanych w nich dzieci. Balony z marzeniami przedstawiciele rodzin zastępczych wypuścili z pomocą Pani Starosty, Wójta i przyjaciół rodzin. Był też moment grozy, gdy balony zawisły na wysokim sznurze, ale po krótkim czasie odleciały z marzeniami do nieba. Prowadzenie dalszej części przekazano Pani Hannie Główczyk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Somiance.

Podczas „Powiatowego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego” rodziny zastępcze i wychowywane w nich dzieci oraz społeczność gminy Somianka zaproszona na obchody miały okazję skorzystania z wielu atrakcji przygotowanych dla uczczenia tego szczególnego Dnia. Dla wszystkich uczestników i gości przygotowano kiełbaski i kaszankę z grilla, poczęstowano grochówką, bigosem ufundowanymi przez sponsorów oraz ciastami i słodyczami przygotowanymi przez rodziny zastępcze. Wielką atrakcją był występ Artystów Scen Krakowskich i dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury. Wszyscy mieli okazję do skorzystania z gier, zabaw i konkursów prowadzonych przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Somiance. Mali uczestnicy mogli pochwalić się talentami plastycznymi, umiejętnościami sportowymi, i zręcznościowymi. Dzieci za udział w konkursach nagrodzone zostały upominkami. Dorośli mogli skorzystać z oferty przygotowanej przez Szpital Powiatowy w Wyszkowie, zbadać ciśnienie krwi, poziom cukru i zapoznać się z materiałami promocyjnymi.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie przygotowało „Raport dotyczący funkcjonowania rodzin zastępczych, sytuacji przebywających w nich dzieci oraz dzieci przebywających w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej na terenie Powiatu Wyszkowskiego w 20110 r.”. Osoby, które chciały uzyskać informacje o rodzicielstwie zastępczym mogły uzyskać je bezpośrednio od samych rodzin zastępczych i pracowników Centrum.

Podczas obchodów „Dnia Rodzicielstwa Zastępczego” w przygotowanym stoisku rozdawane były ulotki, broszury i inne materiały promujące rodzicielstwo zastępcze.

 

Serdeczne Podziękowania dla sponsorów:

 • Reklamy Krzysztof Jastrzębski, ul. I AWP 68, Wyszków
 • Quad Winkowski Sp.z.o. Centrum Poligraficzno-Logistyczne ,ul. Pułtuska 120, Wyszków
 • Tomasz Kędziora Wiceprezes Zarządu O- Ouad Winkowski Sp.z.o. o. Centrum Poligraficzno-Logistyczne, ul. Pułtuska 120, Wyszków
 • Centrum Ogrodnicze, Wiesław Grzybowski, ul. Dworcowa 5,Wyszków
 • Zakład  Jubilerski „ASIK" Stanisław Świadkowski, ul. Pułtuska 8, Wyszków
 • Zakłady Mięsne Somianka, Andrzej Ruciński, Somianka 88
 • PPHU „MLEKS" Spółka z.o.o, ul. Komunalna 2, Wyszków
 • Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Dębinkach, ul. Pałacowa 7, Dębinki
 • Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku
 • Stowarzyszenie „POMÓŻ DZIECIOM" w Dębinkach ul. Pałacowa 7, 07-230 Zabrodzie
 • Sklep - Artykuły Dekoracyjne Barbara Wiśniewska, ul. I AWP  Wyszków
 • Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie
 • Bank BGŻ Oddział w Wyszkowie, ul. Sowińskiego 28,  Wyszków
 • Bank Spółdzielczy Wyszków, ul. Kościuszki 5, Wyszków
 • PHU MAARTEN A.G., ul. Prosta 7a, Wyszków
 • PPHU „MTM" Małgorzata Morka, Wyszków
 • Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe, Stacja Paliw Z. Niziński, ul. Białostocka, Wyszków
 •  Dom Meblowy Andrzej Kwiatkowski ul. I AWP 174, Wyszków
 • „WIÓR-PŁYT" Marian Starczewski, ul. Białostocka 54, Wyszków
 • „KAMIZA" Ewa Wiśniewska, Turzyn 192 A, Brańszczyk
 • „WINTECH" Bogdan Katner, ul. 11 Listopada 14/4, Wyszków
 • VERA Sp.zo.o Apteka, ul. Daszyńskiego 25, Wyszków
 • Apteka HERBA DRYLL Spółka Jawna, ul. Stefana Okrzei, Wyszków
 • Dariusz Glinka Centrum Kształcenia Praktycznego
 • „Global" s.c. Firma Handlowo-Usługowa Jan Janowski Zdzisław Przedpełski w Wyszkowie
 • Usługi Transportowe Marian Łachacki

Galeria zdjęć   


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
-

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

ul. I Armii Wojska Polskiego 82A | 07-200 Wyszków | tel. 29 7428522
© 2005 - 2014 PCPR Wyszków