Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie| Kontakt | pomocwyszkow@wp.pl
-
PCPR PCPR
-
 BIP PCPR Wyszków
   arrow  Aktualności archiwalne arrow Aktualności archiwalne arrow Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 2012

-

Projekt systemowy PCPR Wyszków
-
-
-
-
Wyszukiwarka
 
 
bip2.jpg
 


UWAGA!

Aktualna strona PCPR w Wyszkowie znajduje się pod adresem:

www.pcpr-wyszkow.pl

 

 Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 2012 PDF Drukuj Email
05.06.2012.

Zgodnie z Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2006r. Dzień 30 maja został ustanowiony Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznał potrzebę poprawy losu dzieci odrzuconych i osieroconych oraz działań na rzecz rozwoju i popularyzacji ruchu rodzicielstwa zastępczego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w powiecie wyszkowskim jest obchodzony od 2007 r. W dniu 01.06.2012 r. po raz kolejny w powiecie wyszkowskim uroczyście obchodzono Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, połączony z Dniem Dziecka.

Uroczystość rozpoczęła się w Bursie Szkolnej o godzinie 16.00. W tym uroczystym dniu swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Bogdan Pągowski Starosta Powiatu Wyszkowskiego, Pani Teresa Trzaska Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego, Ksiądz Dziekan Waldemar Krzywiński oraz przedstawiciele Zespołu Szkół Nr 1 w Wyszkowie i Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Najważniejsze jednak były Rodziny Zastępcze i Dzieci.

Pani Krystyna Kurowska Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie powitała przybyłych gości i rodziny zastępcze. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Pan Bogdan Pągowski podkreślił niezwykle ważną rolę rodziców zastępczych w zapewnieniu dziecku powierzonemu im w opiekę odpowiednich warunków materialno-bytowych, warunków rozwoju, edukacji, umożliwiających dziecku zaspokojenie jego indywidualnych potrzeb. Od rodziców zastępczych zależy, jak dziecko będzie funkcjonowało samodzielnie w dorosłym życiu. Pan Starosta złożył wyrazy szacunku i podziękowania za codzienny trud włożony w wychowanie dzieci i życzenia z okazji Dnia Dziecka. Pani Teresa Trzaska odczytała treść podziękowań skierowanych do Rodzin Zastępczych przez Zarząd Powiatu Wyszkowskiego cytując motto tegorocznych obchodów: „Rodzina jest jak chleb domowego wypieku”. Złożyła wyrazy uznania za trud codziennego wychowania i opieki, poświęcenie się drugiemu człowiekowi, za ciepło domowego ogniska i miłość do dziecka. Z okazji szczególnego Święta Dnia Rodzicielstwa Zastępczego życzyła zdrowia wytrwałości, radości życia, satysfakcji i wszelkiej pomyślności. Ksiądz Dziekan Krzywiński skierował gorące życzenia nie tylko do rodzin zastępczych, ale w tak szczególnym dniu przekazał wiele ciepłych słów do wszystkich dzieci biorących udział w uroczystości życząc dużo zdrowia, szczęścia i spełnienia najskrytszych marzeń. Następnie Pani Dyrektor, Ksiądz Dziekan oraz Starosta i Wicestarosta w imieniu Zarządu Powiatu Wyszkowskiego wręczyli listy gratulacyjne, kwiaty i książki dla każdej rodziny zastępczej.

Pani Dyrektor Krystyna Kurowska przedstawiła krótką informację na temat sytuacji rodzin zastępczych w Polsce. Według Pani Dyrektor rodzicielstwo zastępcze ma swoje blaski, ale też cienie. Być rodziną zastępczą to radość dzielenia się miłością i świadczenia pomocy, ale też trud rozwiązywania problemów dnia codziennego. Niestety, jeszcze wciąż niewiele dzieci trafia do rodzinnych domów dziecka lub zawodowych rodzin zastępczych. Obecnie w Powiecie Wyszkowskim funkcjonuje 61 rodzin, w tym 3 rodziny zawodowe, 25 rodzin niezawodowych i 32 spokrewnione. Wychowuje się w nich łącznie 84 dzieci. W roku 2011 utworzono 14 rodzin zastępczych, w których umieszczono 27 dzieci. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie nadal poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze zawodowe i niezawodowe.

Po części oficjalnej Pani Dyrektor zaprosiła na poczęstunek i zabawę przy akompaniamencie Pana Adama Łozińskiego. Podczas uroczystości dzieci uczestniczyły w zabawach przygotowanych przez pracowników PCPR oraz otrzymały drobne upominki ufundowane przez sponsorów.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie składa serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu Dnia Rodzicielstwa Zastępczego Panu Antoniemu Beczkowi Dyrektorowi Bursy Szkolnej, Panu Adamowi Łozińskiemu oraz sponsorom, wśród których były:

  • Polski Bank Spółdzielczy w Wyszkowie

  • Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie

  • PKO Bank Polski Oddział 1 w Wyszkowie

  • Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Dębinkach

  • Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku

  • Osoby prywatne

DZIĘKUJEMY!

Galeria


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
-

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

ul. I Armii Wojska Polskiego 82A | 07-200 Wyszków | tel. 29 7428522
© 2005 - 2014 PCPR Wyszków